Dopis do Rudého práva, po 28. 10. 1988

Vážený pane Kojzar!

I k nám, do naší podhorské vesničky, dojde čas od času vaše Rudé právo, i když častěji čteme Katolické noviny, které nám pan farář předčítá, když jsme u něj na faře pro radu nebo jen tak na kus řeči. Byl také tak hodný, že si nechal poslat z Prahy stroj a dopis pro nás přepíše, protože sami nejsme zvyklí psát. My jen mluvíme a přemejšlíme.
Chceme vám napsat, že vaše noviny jsou celkem moc fajn. Ty katolický jsou dost moc na úrovni, takže nepíšou sport a černou kroniku, který máme fakt moc rádi. Taky dáváte na noviny větší papír, takže i stránky co se nečtou, nepřijdou u nás na zmar. Když posíláme děti se zeleninou na trh, vždycky jim balíme saláty a řepu do ruďasa, jak říká náš pan farář. Katolický se na to velikostí nehodí a navíc by to byl hřích, jak říká pan farář.
Rozhodli jsme se, že napíšeme právě vám. Snad se neurazíte, když vám řekneme, že rádi čteme to, co napíšete proti pachatelům nepořádků a pomluv, to má, jak se u nás říká, šmrnc a prostý lidi nemusej moc filosofovat aby přišli, díky vám, celé věci na kloub. Obzvlášť váš článek „Kdo si plete demokracii s anarchií“ nás velmi rozrušil. Poděsilo nás počínání těch chuligánů, co se za bony srotili na náměstní Knížete Václava. Báli jsme se o ty statečné hochy, kteří dostali za úkol vypořádat se s těmito asociály, co chtějí narušit svatý klid a pořádek našich domovů. Měli jsme radost, když jsme se dozvěděli, že jim náš stát poslal na pomoc tu vyspělou techniku, co tak dobře rozptyluje ty živly. Nerozumíme tomu, co to bylo za kanóny, jenom nevíme, jestli se nenadělalo moc škody. Těch lumpů nám líto není, ale nerozbilo se tou palbou ono staroslavné náměstí? Napište nám, stojí ještě ona kaplička věd a vzdělání, Muzeum Království českého? Hrozně by nás rmoutilo, kdybychom kvůli chuligánům a špionům museli srovnat centrum naší stověžaté matičky se zemí.
Jinak jsme rádi, že to naše vláda drží tak pevně v rukách. Na lidi musí bejt přísnost. Jakmile vrchnost povolí, aby si lidi dělali, co chtěj, je z toho bída, hlad a nemoci. Vzpurný chlapy je potřeba pozavírat až budou černý. Doufáme, že ta demokratizace tohle všechno zařídí, aby byl v Praze zase pořádek. Vrchnost musí rozumně a spravedlivě vládnout a obyčejný lidi musej poctivě dělat, pak bude všechno klapat. Do vlády nemaj se svym selskym rozumem co mluvit, na to sou lidi študovaný, co takovejm věcem rozumněj. Vláda zase nerozumí třebas dojení nebo senoseči, tak ať do toho prostejm lidem nemluví. Je potřeba, aby vybírala spravedlivě daně a podepisovala dohody s jinejma vládama. Když to bude takhle moudře zařízený, nebudou žádný těžkosti.
Taky nejni třeba volit. O to se nemá prostej člověk čas starat. Pak mu ale řeknou: tu máš kus papíru s ňákým cizím chlapem a támhle ho hezky šoupni. No a ty se druhej den dozvíš, žes jako tomu cizímu dopomoh k nějakýmu fleku, ale houby víš, co to znamená. Takhle se lidi jen tahaj od práce. Všechno volení je třeba zakázat. Na vesnici bude dělat pořádek starosta, co je nejbohatší a všichni mu něco dlužej a pak pan farář, co všemu rozumí. To je přece normální. Lidi si přece nenechaj dlouho od těch cizejch vysvětlovat, co s traktorem, kterej patří bůhvíkomu, a že se o státní dobytek nemůže starat stát, ale musim třebas já. Když pěkně řeknou, tohle je tvoje kráva, tohle je tvoje pole, plať daně a poslouchej vrchnost, bude klid. V Praze by taky měli udělat nejbohatšího prezidentem, ten když uměl takovej majetek v Praze spravovat, bude vědět jak vládnout zemi, a když ne, zaplatí si rádce nebo tak. My nechápem, že se tak jasný věci musej tak dlouho zařizovat. Že by snad v Praze nevěděli, kdo je tam nejbohatší, aby to vzal do ruky? U nás to víme, je to Všetečka, má styky, všichni se ho bojej, má asi osum vkladních knížek a bazén s vodou. Asi bude u nás starostou, pan farář s tím taky souhlasí.
Pane Kojzar, když vy tohle všechno napíšete tak jasně, jak vy to umíte a lidi si to přečtou, všichni budou spokojený, že po hubených letech bude zase pořádek. Vážený pane, věříme vám, budeme na vás usilovně myslet a necháme za vás odsloužit nedělní mši.

S hlubokou úctou členové klubu důchodců ze Štěpic pod Brzlíkem

P.s. Ještě jsme zapomněli, že s vašima novinama se nejlíp drhnou okna. Po ruďasu u nás každý sklo září jak za starejch časů.

Hysterik 1988